Aktualności

Poszukiwali Bursztynowej Komnaty

2.08.2013

Góry Sowie są jednym z najbardziej tajemniczych miejsc w Polsce. W czasie II wojny światowej Niemcy drążyli tu wielkie, podziemne kompleksy, których budowa nosiła kryptonim „Riese", czyli „Olbrzym". Uczniowie sucholeskich szkół- Biedruska, Chludowa, Golęczewa i Suchego Lasu  odpowiadając na zaproszenie Sucholeskiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom osobiście postanowili poznać przynajmniej część tej tajemniczej historii. Pod koniec roku szkolnego ogłoszony został konkurs plastyczny ,, Pamiętajmy o bohaterach drugiej wojny światowej” – spośród 70 prac kapituła wyróżniła autorów 30 z nich i to właśnie tak zrekrutowana grupa wybrała się na poszukiwanie zagubionej w czasie wojny bursztynowej komnaty.

Wielu historyków nie uporało się z tym zadaniem od czasów wojny, oczywiście mieliśmy taką swiadomość,że zadanie nie jest łatwe ale chęć poznania choćby atmosfery tajemnic Gór Sowich codziennie nas nie opuszczała.

Wyprawa rozpoczęła się w obozie koncentracyjnym Gross Rosen- właśnie na więźniach tego obozu spoczywał ciężar realizacji planów wydrążenia kanałów, sztolni i podziemnych miast. Wyświetlany film, opowieść przewodnika a wreszcie zwiedzanie – baraków , placu apelowego i kamieniołomów zrobiło na uczestnikach ogromne wrażenie. Nazwa Gross Rosen utrwaliła się wszystkim w pamięci- także dlatego, że wielokrotnie powtarzana była przez przewodników w  następnych dniach .

Prawdopodobnie skarby ukrywane  były przez Niemców w okolicy wodospadu Kamieńczyk- nie mogło więc nas tam zabraknąć. Kamienie szlachetne, których w Szklarskiej Porębie jest mnóstwo osobiście mogliśmy wypłukiwać dzięki animatorom z Chaty Walońskiej. Nie przeszkodziły nam nawet 3 wiedźmy, które jelenimi rogami i pokrzywamy zmuszały do posłuszeństwa. Skarby widzieliśmy też w hucie szkła- dzięki mistrzom tej sztuki na naszych oczach powstawały ptaszki, słoniki,kwiaty i wazony!

 

Kolejne dni-spędziliśmy w Górach Sowich – pan Maks z dużym zaangażowaniem oprowadził nas po

 

 

 

terenach pełnych  tajemnic i legend o ukrytych skarbach.Mogliśmy nawet zajrzeć do dopiero co odkrytej sztolni niewiadomego przeznaczenia ale - jak zapewniał przewodnik- z prawdopodobnym skarbem czekającym na odkrycie. Po długim, półdniowym marszu górami ( choć jak zapewniał przewodnik było to tylko 2, 5 km ;-)dotarliśmy do podziemnego miasta .

 

 

 

 Kompleks Osówka (tajemnicze podziemne miasto) znajduje się na południowym i wschodnim zboczu góry Osówka w gminie Głuszyca. Jest to najciekawszy i najdłuższy udostępniony kompleks wybudowany w ramach programu Riese. Podziemna część składa się z trzech sztolni leżących na różnych wysokościach. Wloty dwóch sztolni oddalone są od siebie o 170m. Całość jest jednym wielkim wyrobiskiem połączonym ze sobą systemem wyrobisk chodnikowych i komorowych. Opiekunowie zaproponowali nam ekstremalne przejście tymi podziemnymi korytarzami.Wyposażeni w tylko 2 latarki na grupę musieliśmy przeprawić się łódką a następnie przejść po niezbyt stabilnych deskach. Wszyscy pomimo ciemności dotarli w miejsce w którym czekał przewodnik- nie wszyscy jednak dotarli sucho !  Chociaż program wycieczki wypełniony był od śniadania do kolacji na poszukiwaniach i eksploracjach znależliśmy też  czas na relaks; wędkowanie, jazdę gocardami ,ognisko , piłkę nożną i spacery w mini zoo z żubrem osłem i …wilkami . Była tez chwila dla ducha – odwiedziliśmy bowiem Wambierzyce – małą miejscowość położoną u podnóża Gór Stołowych, określaną poetycznie jako "Śląską Jerozolimę” dzięki   niepowtarzalnemu Sanktuarium Maryjnemu  na Ziemi Kłodzkiej. Dużą osobliwością Wambierzyc jest największa na Ziemi Kłodzkiej ruchoma szopka, wykonana przez miejscowego ślusarza L. Wittiga. Na wiele scen składa się 800 figurek lipowych, z tego 500 poruszanych przez mechanizmy ciężarkowe. Stamtąd uczestnicy wycieczki wysłali do swoich domów kartki z pozdrowieniami- niektórzy – ryzykownie – bo bez znaczków pocztowych – z powodów oszczędnościowych oczywiście .

 

Równie ciekawym obiektem do zwiedzania  w Sudetach są zamki - odwiedziliśmy - pełen tajemnych przejść zamek Czocha i  Zamek Książ w Wałbrzychu.Zamek  Książ wyróżnia się bogactwem i przepychem sztukaterii na ścianach i sufitach, autentycznymi meblami połączonymi ze współczesnymi wystawami tkanin, porcelany użytkowej i ceramiki artystycznej,ale nas oczywiście najbardiej interesowały tajemne przejścia , piwnice i skałka ,, szczęścia ". 

Podaruj nam 1%

KRS: 0000206271


ul. Nad Torem 23

62-001 Chludowo

gm. Suchy Las,

pow. poznański,

woj. wielkopolskie,


TEL: 510-056-457

NIP: 777-25-61-222

E-MAIL: acyganczyk@clipper.com.pl


Nr konta:

37 1020 4027 0000 1502 0491 7128

Galeria Zdjęć

Nasi dobroczyńcy